• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Makedonya´da yaptığı çalışmalarla günden güne saygınlığını arttıran ve adından söz ettiren Türk İşbirliği ve Kalkınma ajansı (TİKA) Üsküp ofisi, bir haftada 5 okul ve dört çocuk parkı projesine imza attı.

TİKA´dan Makedonya´da Bir Haftada 5 Okul 4 Çocuk Parkı Projesi
 
Makedonya´da yaptığı çalışmalarla günden güne saygınlığını arttıran ve adından söz ettiren Türk İşbirliği ve Kalkınma ajansı (TİKA) Üsküp ofisi, bir haftada 5 okul ve dört çocuk parkı projesine imza attı.


2013-2014 eğitim dönemine yönelik olarak TİKA Üsküp Koordinatörlüğü tarafından hazırlanarak uygulanmaya başlayan, "Makedonya´da Yeni Okulların İnşaatı, Tadilatı ve Tefrişatı Programı" kapsamında; İştip Belediyesi Şaşavarlı Köyü ve Kırçova Belediyesi Mahmudovci Köylerine yeni okul inşaatları başlatılırken; Mavrova Rostuşe Belediyesi Skudrinye Köyü, Valandova Belediyesi Dedeli ve Çalıklı Köylerinin ilköğretim okullarının kapsamlı tadilatı ve tefrişatı ile ilgili inşaatlarda eş zamanlı olarak başlatıldı.

İştip-Gotse Delçev Devlet Üniversitesinde yüksek eğitim görmek üzere, Makedonya’nın çeşitli bölgelerinden ve hususen Türkiye’den gelen çok sayıda Türk öğrenciye hizmet vermek adına, bölgede faliyet gösteren Hamidiye Derneği tarafından kurulan, 3 katlı ve 35 öğrenci kapasiteli Prof. Dr. Sabahattin Zaim Üniversite Öğrenci Yurdunun tadilatı ile İştip şehrinde Türkçe eğitim hizmeti sunan tek lise özelliğini taşıyan Hamidiye Medresesine ait 5 katlı ve 80 öğrenci kapasiteli eğitim ve yurt binasının kapsamlı tadilat ve tefrişat inşaatı TİKA Üsküp Koordinatörlüğünce başlatıldı.

Türk, Makedon, Arnavut, Boşnak ve Romen olmak üzere yaklaşık 2.400 öğrenciye hizmet verilmesi sağlanan proje kapsamında modern okullar inşa edilirken, mevcut okulların da tüm eksiklikleri de giderilmiş olacaktır.

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, TİKA mensupları olarak bizler, gözyaşının rengi ve ırkının olmadığını her zaman vurguluyoruz ve 100’e yakin ülkede bu anlamda kalkınma yardımları yapıyoruz. Bugün Türk, Makedon, Arnavut, Boşnak ve Romen vatandaşlara hizmet verecek bu eğitim kurumlarında okuyacak çocuklarımızın geleceğine yatırım yapıyoruz. Tarımdan, Sağlık Sektörüne; Adaletten, Altyapıya ve Sosyal Sektörlere yönelik başlattığımız kapsamlı programlarımıza ilave olarak bir yenisini de, Makedonya´da “Yeni Okulların İnşaatı, Tadilatı ve Tefrişati” programıdır. Programımız Bu ülkede yaşayan tüm çocuklar için hayırlara ve başarılı bir geleceğe vesile olsun” dedi.

60 Yıllık Okullar Onarlıyor

Okul binasının tadilat ve tefrişatın başlanması için yapılan işbirliği protokolü esnasında Mavrova-Rostuşe Belediye Başkanı Mükremin Mehmed, Skudrinye köyü Makedonya Cumhuriyeti’nin batısında yer alan, 4.000 nüfusluk bir Türk – Müslüman köyüdür. Skudrinye köyü Mavrova Rostuşe Belediyesi sınırları içinde en büyük ve en yoğun nüfuslu köydür. Köyde bulunan mevcut ilköğretim okul binası 1953 yılında inşaa edilmiş ve 60 yıldır hiçbir onarım geçirmemiş eski bir binadır.

Halihazırda bu okulda 31 görevli öğretmen ve 247 öğrenci eğitim görmektedir. Okul binasında çalışma şartları zordur, özellikle çatı ve pencerelerinde çok ciddi sorunlar olması sebebiyle kış aylarında eğitimin neredeyse imkansız hale geldiği okulların onarılması neticesinde, öğrencilerin uygun koşullarda ve daha kaliteli ders görebilmeleri sağlanacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumu olan TİKA’dan, okul binasının kapsamlı tadilatı ve tefrişatı için gerekli finansal ve teknik desteğini esirgemediğinden dolayı, şahsım adına, eğitmenler ve öğrencilerin adına şükranlarını sunduğunu belirtti.


Çocuklara Bayram Hediyesi Parklar


TİKA geçtiğimiz hafta ayrıca, eş zamanlı olarak 4 bölgede “TİKA Çocuk Oyun Alanları ve Parkları’’nın inşaatlarını da başlatarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesi noktasında da Makedonyalı çocuklara destek olmak için çalışmalara başladı.

Makedonyalı çocukların, sağlıklı gelişimlerine, fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamalarına katkı sağlayacak olan TİKA Çocuk Oyun Alanları ve Parkları; Çocukların kendilerine güven duymasına, koordinasyon ve denge gelişimlerinin sağlanmasına, sinir, kas ve eklem koordinasyonlarının sağlanmasına katkı vererek sağlıklı birey olmalarını sağlayaca.

Makedonya’nın Gostivar, Üsküp-Çayır, Saray ve Kruşevo bölgelerine TİKA tarafindan inşa edilmeye başlanılan TİKA Çocuk Oyun Alanları ve Parkları ile ilgili olarak konuşan TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik “Genç nesillerde, çocukların işbirliği yapmalarını, planlama yapmalarını, arkadaş edinmelerini ve grup içinde sorumluluk duygusunun geliştirilmesini ve her şeyden önemlisi dünya sorunu haline gelen ve çocuklarda yaygın olarak başlayan obezite sorunlarının kısmen azaltılmasını ve sosyal ve bilinçli nesillerin yetiştirilmesini gerçekleştirerek çocuklarda sağlıklı yasama katkı sağlamaya çalıştıklarını” ifade etti.

Üsküp-Çayır Belediyesi sınırları içinde Çayır Parkı olarak da bilinen yeşil 4.000 m²’lik alanda uygulanacak Proje; 02-04 yaş ile 04-12 yaş arası çocuk oyun parkları, yeşil alanda kombine aile oturma bantları ve 12 yaş üzeri çocuklar için spor alanından oluşacaktır.

Saray Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve Arnavut, Boşnak ve Makedon öğrencilerin eğitim gördüğü “Dituriya’’ merkezi ilköğretim okulun bahçesinde uygulanmaya başlayan projede den, toplam 105 öğrenci faydalanacaktır.

Kruşevo Belediyesi sınırları içinde yer alan ve ziyaretçilerin en uğrak yeri olan ve Kruşevo Milli Parkı olarak da bilinen 2.600 m²’lik yeşil alanda uygulanmaya başlayan Proje; 02-04 yaş ile 04-12 yaş arası çocuk oyun parkları, yeşil alanda kombine aile oturma bantları ve yürüyüş patikaları ile ışıklandırma ve çevre düzenlemesinden oluşmaktadır.

Gostivar’ın merkezinde yer alan Vardar nehrinin kenarında 3000 m²’lik yeşil alanda uygulanacak proje; 02-04 yaş ile 04-12 yaş arası çocuk oyun parkları, yeşil alanda kombine aile oturma bantları ve 12 yaş üzeri çocuklar için spor alanlarından oluşmaktadır

TİKA bu projeleri ile Makedonya’da yasayan tüm halkları kucaklamaya çalışırken, projelerden istifade edecek toplumlar ise başta Türkler olmak üzere, Makedon, Arnavut, Ulah, Boşnak ve Sırplardan oluşmakta.


 1681 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın