• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Ramazan Bayramı´nda Gotse Delçev’e bağlı Bukovo köyündeki yeni cami hizmete açılışına Başmüftü M.Hacı ve diğer müftüler katıldılar.

Bukovo’da yeni cami yapıldı
 
Ramazan Bayramı´nda Gotse Delçev’e bağlı Bukovo köyündeki yeni cami hizmete açılışına Başmüftü M.Hacı ve diğer müftüler katıldılar.

 2006 yılının sonunda inşaatı başlayan cami yerli Müslümanların aktif katılımıyla artık cemaate ibadet için hazır.


Cami açılış töreninde Başmüftü Mustafa Hacı, Blagoevgrad Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, Pazarcık Bölge Müftüsü Abdullah Salih, Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Sofya Bölge Müftüsü Mustafa İzbiştali ve Yakoruda Bölge Müftü Vekili Ali Hoca hazır bulundular.

Resmi açılışta dini temsilcilerden başka Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov, HÖH Milletvekili Ahmet Başev, Blagoevgrad Valisi Musa Palev ve başka siyasetçiler de resmi konuklar arasındaydı.

Başmüftü, yeni caminin hayırlı olmasını diledi ve dünyada muhtarlığı, Parlamentosu, hükümeti ve Cumhurbaşkanı olmayan milletlerin var olduğunu, ancak ibadet yeri ve dini olmayan topluluğun olmadığını ve hiçbir zaman da olmayacağını söyledi.

Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, caminin kuruluşunda gerek maddi, gerekse manevi destekte bulunan herkese teşekkürlerini sundu. Müftü, “Cami nesillere bırakılan en iyi mirastır” dedi.

Cami açılışında özel konuk olarak Pakistan Büyükelçisi Muhammed Camşaid İftihar yer aldı. Büyükelçi, bu bölgeyi çok beğendiğini ve bunu soydaşlarıyla da paylaşarak iş dünyasının temsilcilerini özel olarak Bulgaristan’ın bu huzur verici ve güzel yerine yatırım yapmalarına davet edeceğini ifade etti. Bukovo Camisi, şu ana kadar Bulgaristan’da en yüksek minareli cami oluyor.

Başmüftü, Bölge Müftüsü ve Blagoevgrad Valisi açılış kurdelesini kestikten sonra cuma namazı kılındı ve herkesin katıldığı öğle yemeğinden sonra program sona erdi.

Başmüftülük kurumundan Bukovo sakinlerinin yeni camisini tebrik ederek daima cemaatle dolu olması dileğinde bulunuyorlar.

Kırcaali Haber


891 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın