• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Hırvatistan´daki Müslümanlar, Bayram namazı için camilere akın etti.

Balkanlar´da Ramazan Bayramı Coşkusu
 
Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Hırvatistan´daki Müslümanlar, Bayram namazı için camilere akın etti.
 
Bosna Hersek´in başkenti Saraybosna´daki tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi´nde toplanan binlerce Müslümana Bayram namazını, Bosna Hersek Reis-ul-uleması Hüseyin Kavazoviç kıldırdı. Tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi´ndeki Bayram namazına Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, eski Reis-ul Ulema Dr. Mustafa Ceriç, Türkiye´nin Sarayabosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kavazoviç, görevine gelmesinden bu yana okuduğu ilk bayram hutbesinde, Ramazan Bayramı´nın bütün İslam alemi için önemli olduğuna işaret ederek, Boşnakların birlik olması gerektiğini vurguladı.

Bosna Herseklilerin kendi kültürü ve geleneği olan bir millet olduğunu belirten Kavazoviç, Boşnakların kendi dillerinin Boşnakça olduğunu ve bu milletin kendi kimliğinden haberdar olduğunu ifade etti. 

Reis-ul Ulema Kavazoviç, Bosna Hersek´te yapılacak olan nüfus sayımına işaret ederek, Boşnakların bu süreçte dikkatli olması gerektiğine dikkati çekti.

Ekim ayında yapılacak olan nüfus sayımı konusuna da değinen Kavazoviç, "Önümüzdeki nüfus sayımına katılmak bizim vatanımıza karşı olan görevlerimizden biridir. Sayıma katılarak kendi kültürümüzü, geleneğinizi, dilimizi ve kimliğimizi savunacağız. Boşnaklar cesur ve gururlu insanlardır ve böyle olarak da, Bosna Hersek´te yaşayan halklardan biri olarak tarihe geçeceğiz" diye konuştu.

Reis-ul Ulema Kavazoviç, tüm insanları, insan gururunu kırmaya yönelik davranışlardan, şiddet ve adaletsizlik olaylarından kaçınmaya davet etti. 

- "Suriye ve Mısır´da akan kan dursun"-

Suriye ve Mısır´daki şiddet ve zulmü kınayan Kavazoviç, Müslümanlar´ın bu ülkelerde her gün ölmelerine bir son verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Suriye´de akan kanın ve zülmün Mısır´da şiddetin, dünya çapında adaletsizliğin durması gerektiğine işaret etmek istiyorum. Suriye ve Mısır´da akan kan dursun. Her insanın en temel hakkı özgürlüğü, hayatıdır" diye konuştu.

Bayramın ikinci gününün Şehitler Günü olduğunu anımsatan Kavazoviç, Boşnak halkını şehitleri anmaya ve kabirlerini ziyarete davet etti. Bosna Hersek ve Boşnak diasporasına hayırlı bayramlar dileyen Bosna Hersek Reis-ul-uleması Kavazoviç, bayram namazının ardından cemaatle bayramlaştı.

-Diğer Balkan ülkelerinde de aynı coşku

Sırbistan´ın başkenti Belgrad´da da kentin tek camisi olan Bayraklı Camisi´nde toplanan vatandaşlar, bayram namazı kıldı. Sırbistan´daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan yaklaşık 300 cami de Ramazan Bayramı namazı dolayısıyla dolup taştı.

Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar ile Müslümanların yaşadığı Preşeva Vadisi´nin yanı sıra, Sırbistan´ın Şabac, Kraguyevac, Novi Sad ve Niş kentlerinde de Ramazan Bayramı sevinci yaşandı.

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusunun çoğunu Müslüman Arnavut, Türk, Boşnak ve Goralılar´dan oluşan Kosova´da da başta başkent Priştine olmak üzere Prizrenve Gilan gibi kentlerdeki camilerde bayram namazı kılındı.

Batı Balkanların en küçük ülkesi Karadağ´da Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Rojaye, Biyelo Polje ve Plyevlya, Ulciny ve Bar gibi kentlerde de bayram namazı eda edildi.

Makedonya genelindeki tüm camilerde de Bayram namazı kılındı. Makedonya´nın başkenti Üsküp´te Bayram namazı başkent Üsküp´ün tarihi Mustafa Paşa Camii´nde kılındı. 

Merkezi tören ise Kalkandelen köylerinden olan Çelopek köyünde düzenlendi ve burada yeni caminin açılışı yapıldı.


1197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın