• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde 409 kurbanın cenazesinin ardından ülkenin kuzeybatısındaki Priyedor´da, 1992 yılında katledilen 48 Boşnak´ın cenazesi toprağa verildi

Srebrenitsa´da 48 cenaze daha defnedildi

Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde 409 kurbanın cenazesinin ardından ülkenin kuzeybatısındaki Priyedor´da, 1992 yılında katledilen 48 Boşnak´ın cenazesi toprağa verildi

Bosna savaşı sırasında, 1992-1995 yılları arasında öldürülen ve toplu mezarlarda bulunduktan sonra kimlik tespiti yapılan 48 Boşnak´ın cenazesi Polyana Stadyumunda kılanan cenaze namazının ardından şehirdeki farklı mezarlıklara defnedildi.

Çok sayıda kurban yakınının katıldığı toplu cenaze töreninde, cenaze namazını Bosna Hersek Reis-ul Uleması Huseyin Kavazoviç kıldırdı.

Cenaze namazının öncesinde, dünyanın farklı kesimlerinden akrabalarını son yolculuklarına uğurlamak üzere Priyedor´a gelen kurban yakınlarına hitap eden Kavazoviç, bugün defnedilen en küçük kurbanın 15 yaşında "Zlata" isimli bir kız çocuğu olduğunu hatırlatarak, ´´Zlata, bugün bizimle birlikte olmalıydı. Ellerinden tutarak çocuklarını gezdirmeliydi. Oysa, o, çocuk yaşta öldürüldü´´ dedi.

Sık sık Srebrenitsa ve Priyedor´u düşündüğünü belirten Kavazoviç, şunları söyledi:

´´Bu iki şehir, soykırım ve daha önce görülmemiş zulümlerin yapıldığı iki şehir. Zalimlerin yüzlerini hiçbir zaman unutmayacağımıza, adaletin sağlanmasının takipçisi olacağımıza ve öldürülen kurbanlarımızın yüzlerini unutmayacağımıza yemin ediyoruz. Onlar, geleceğimizin ve vatanımızın temelleridir.´´

Kavazoviç´in yanı sıra Bihaç Müftüsü Hasan Makiç ve çoğu yurtdışında yaşayan Boşnaklar olmak üzere binin üzerinde kurban yakının katıldığı toplu cenaze törenlerinin ardından defnedilen kurbanların en küçüğü Zlata Hrnyiç (15) olurken, en yaşlısı ise Muharem Grozdaniç (68) oldu.

Priyedor yakınlarında bugüne kadar 2 bin 82 kurbanın cenazesine ulaşılıp kimlik tespit işlemleri tamamlanırken, cesetlerine halen ulaşılamayan bin 200 Boşnak ve Hırvat halen aranıyor. Ülkenin bu kısmında öldürülen sivillerin sayısının 8 bini geçtiği belirtiliyor.


591 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın