• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret2441217

                      

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU BOSNA'DAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI REFİK AKOVA SREBRENİTCA SOYKIRIMINI İSTANBUL İL GENEL MECLİSİNDE ANLATTI

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU BOSNA'DAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI REFİK AKOVA SREBRENİTCA SOYKIRIMINI İSTANBUL İL GENEL MECLİSİNDE ANLATTI.

11 Temmuz 1995 tarihinde Bosna Srebrenica’da Sırp güçleri tarafından katledilen Müslüman Türkleri İstanbul İl Genel Meclisinde anıldı.


Bosna’da savaşmış olan Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi Refik Akova konuşmasında yaşanan acıları, çekilen sıkıntıları ve yaşanan katliamı ve savaş günlerini anlattı

İstanbul İl Genel Meclisinin 2013 yılı Temmuz ayı meclis toplantılarının 4 Temmuz Perşembe günkü birleşiminde Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Meclis Üyesi Refik Akova, 11 Temmuz 1995 tarihinde Bosna Srebrenica’da Sırp güçleri tarafından katledilen Müslüman Türkleri anarak gündem dışı konuşma gerçekleştirdi.

Bosna’da savaşmış olan Rumeli Balkan Federasyonu Bosna'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi Refik Akova konuşmasında yaşanan acıları, çekilen sıkıntıları ve yaşanan katliamı ve savaş günlerini anlatarak şunları söyledi;

Boşnak’lar sadece Müslüman Türk oldukları için katledildiler

“11 temmuz 1995’de Srebrenica’da Sırp güçleri tarafından her yaştan 8 bin Müslüman Boşnak’ı katledildi ve insanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olarak tarihte ki yerini aldı. Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır”

“Katliamın gelişiminden biraz bahsedersek;

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa'da bulunmaktaydı.

Savaştan önce nüfusu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa 'açlık' ve 'hastalıklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampı'na dönüşmüştü hayat.

Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı”

“Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi.

BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi. Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar.

Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.

Daha sonra ortaya çıkan bir video kasetinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.

Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı’ndan sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir 'soykırım' olarak kabul etti; ancak Sırbistan'ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi”

“Özetlersek; Bu vahşet maalesef Avrupa’nın göbeğinde oldu. Dökülen kanlar Avrupa’nın kanıdır. . Boşnak’lar sadece Müslüman Türk oldukları için katledildiler.

Bosna’nın kurtuluşu ve tek dostu Türkiye idi. Son olarak şu mesajı vererek konuşmamı bitiriyorum; Topraklarımızı yabancılara satmayalım, kendi ülkemizde yabancı olmayalım.

Bir ata sözü vardır, “İki kez ölç, bir defada kes” diye.Dileğimiz yaşanan bu katliamlar ve acılar dünyanın hiçbir yerinde yaşamasın. Büyük Atatürk’ün dediği gibi: Yurtta Barış, Dünya da Barış…”


Srebrenitsa'da Müslüman katliamı: 1992 ile 1996 yılları arasında birçoğu Müslüman olan binlerce Bosnalı bölgede Sırp askerleri tarafından öldürülmüştü ve olay II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük toplu insan kıyımı olarak kayıtlara geçmişti.


1380 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın