• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret2458003

                      

Hırvatistan´ın 1 Temmuz´da AB´ye girmesiyle tapulu arazileri AB sınırlarına girecek olan Bosna Hersek´in Bihaç kentine bağlı Martin Brod köyü sakinlerinin sıkıntıları daha da artacak.

Kendilerinden önce tarlaları AB´ye giriyor

Hırvatistan´ın 1 Temmuz´da AB´ye girmesiyle tapulu arazileri AB sınırlarına girecek olan Bosna Hersek´in Bihaç kentine bağlı Martin Brod köyü sakinlerinin sıkıntıları daha da artacak.

Bosna Hersek´in kuzeybatısındaki Bihaç´a bağlı Martin Brod köyü sakinleri 15 yıldır, ellerinde tapuları olmasına rağmen Hırvatistan sınırları içerisinde kalan topraklarını işleyemiyor ve buralardan ürün toplayamıyorlar.

Martin Brod köyü sakinlerinin sınırın karşı tarafına geçip topraklarını işlemelerinin önünde ´´sınır´´ veya ´´gümrük´´ engeli olmasa da karşı tarafta yakalanmaları halinde ödeyecekleri büyük para cezaları onlar için caydırıcı oluyor.

Köylülerin, evlerinin penceresinden görebildikleri tarlalarına ulaşmak için köye en yakın sınır kapısı Ripaç´a kadar 100 kilometre yol gitmeleri gerekiyor.

Martin Brod Köyü Muhtarı Milan Radiç, köy sakinlerinin yaşadığı en büyük sorunun sınır geçişleri olduğunu ve Hırvatistan´ın Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasıyla sorunun daha da büyüyeceğini söyledi.

Radiç, ´´Bizim Hırvatistan´la ve sınır geçişleriyle sorunumuz var. Köylülerin yüzde 70´inin Hırvatistan´da arazisi var. Ancak bu insanlar 15 yıldır kendi arazilerini işleyemiyor ve geçinebilmek için ürün alamıyor´´ diye konuştu.

Öte yandan, Bosna Hersek´in kuzeybatı ucundaki Velika Kladuşa´ya bağlı Şmrekovats ve Şilykovaça köyündeki çocuklar da okula, ebeveynleri ise işe gidebilmek için hafta içi her gün Bosna Hersek-Hırvatistan sınırını geçiyorlar.

Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki sınır çizgisinin belirlenmesinin ardından, Şmrekovats ve Şilykovaça köyleri, yüzyıllardır idari olarak bağlı oldukları Cetingrad´dan ayrılmıştı.

Sınırın Bosna Hersek tarafındaki çocuklar için yeni okullar yapılmış olsa da olanakları daha iyi olduğu için Hırvatistan´dakiler tercih ediliyor.


886 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın