• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret2428766

                      

Federasyonumuz ve Yesevi Vakfı tarafından Batı Trakya 29 OCAK Milli Direniş Günü anma etkinliği yapıldı

Federasyonumuz ve Yesevi Vakfı tarafından Batı Trakya 29 OCAK Milli Direniş Günü anma etkinliği yapıldı

Çarşamba, 01 Şubat 2012

Rumeli Balkan Federasyonu , Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Mili Direniş Gününün 24. Yılında haklı mücadelelerinin unutulmaması amacıyla PAZAR günü Yesevi Vakfı ile birlikte her kesimden geniş bir katılımın sağlandığı anma etkinliği düzenledi.

29.OCAK 2012/Pazar günü kahvaltıyla başlıyan program Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan ASLIYÜCE’nin açış konuşmasını müteakiben Federasyonumuzun Genel Başkan Yardımcısı ve Yunanistan temsilcisi Ferruh ÖZKAN ve RUBASAM Başkanı Özcan PEHLİVANOĞLU’nun konuşmalarıyla devam etti.

Programa konuk olarak katılan AKP İstanbul Milletvekili İdris GÜLLÜCE’nin konuşmasında tarihi önemi olan hususlardaki görüşleri takdirle izlendi.

Belediye Başkan Yardımcıları, Siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileriyle kalabalık bir izleyicinin katıldığı program Yesevi Vakfı’nın sürpriz öğle yemeğiyle tamamlandı. Batı Trakya Milli Direniş Günü ; Lozan antlaşmasıyla Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde mübadele dışı bırakılan Müslüman Türklerin kimliğini inkar ederek Türk olmadıkları iddiasıyla İskeçe , Gümülcine , Dedeağaç bölgelerinde yaşıyan soydaşlarımıza karşı yürütülen baskı ve asimilasyon politikalarına karşı halkın taşma noktasıdır. Batı Trakya’da yaşıyan Türklerin geleneklerini terk etmeden , kendini onurlu bir vatandaş gibi hissederek Yunanistan’da yaşamak istediğini yüksek sesle dillendirdiği gündür. 21.nci yüzyılı yaşadığımız bugün inkar ve baskı politikalarına karşı Haklarına saygı gösterilen bir azınlık olmak istiyorlarsa bu suçmudur ??? Konuşmacılar Batı Trakya Türklerinin sorunlarını geniş bir perspektifle anlatarak aydınlatıcı oldular.

Rumeli Balkan Federasyonu ve üyesi olan 52 Derneğimizle her zaman tüm Balkanlara olduğu gibi Batı Trakya Türklerinin de sorunlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz ve kardeşlerimizin insanca yaşama ve insan haklarından yararlanmaları için gereken çalışmaları yapacağız.

Rumeli Balkan Federasyonu

Basın Bürosu774 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın