• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

RUMELİ, BALKAN VE TRAKYA GÜNLERİ BAŞLADI

RUMELİ, BALKAN VE TRAKYA GÜNLERİ BAŞLADI
RUMELİ, BALKAN VE TRAKYA GÜNLERİ BAŞLADI

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen ‘Rumeli-Balkan-Trakya Kültür, Sanat, Tanıtım Günleri’ başladı.

27-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Rumeli-Balkan-Trakya Kültür, Sanat, Tanıtım Günleri’nde, Trakya’dan Balkanlara, Bosna’dan Kosova’ya, Kuzey Makedonya’dan, Arnavutluk’a kadar uzanan geniş bir coğrafyanın yöresel özellikleri sergilenecek. Rumeli Balkan Trakya Tarih, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, yöresel tatlar, sanat etkinlikleri, Rumeli ve Balkan kökenli yazarların yayınlarının tanıtımı, Rumeli sanatçılarından çeşitli konserler, yöresel halk oyunları, Balkan ülkeleri tanıtımı, Rumeli faaliyetleri ve etkinlikleri ve birçok program gerçekleştirilecek.
Tanıtım günlerinde İstanbul’un yanı sıra Bayrampaşa’daki birçok Rumeli, Balkan ve Trakya derneği de stant açtı.

Rumeli Balkan Trakya Kültür Sanat ve Tanıtım Günleri öncesi duyuru yürüyüşü geçtiğimiz günlerde her sene olduğu gibi Eyüpsultan’da gerçekleştirildi. Tanıtım günleri ise dün resmen başlarken, bugün de resmi açılışı gerçekleştirildi.

Yenikapı Etkinlik Alanında düzenlenen Rumeli ve Balkan Tanıtım ve Kültür Etkinliğinin ilk gününde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Kırklareli’nin Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram, Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyesi Tolga Güneş başta olmak üzere birçok davetli katıldı.
 
RUBAFED GENEL BAŞKANI KAMURAN ATAKAN: TÜM HALKIMIZI DAVET EDİYORUZ

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kamuran Atakan, yaptığı açıklamada, “Rumelilerin çok önemli maharetleri vardır. Örneğin tava ciğer, köfte çeşitleri, yöresel tatlılar, börekler, dondurma çeşitleri olmak üzere 30’dan fazla çeşit, yöresel tatlarımız mevcut. Diğer standımızda da dernekler, el işi çalışan kadınlar, yöresel kaftanlar, defile şeklinde stantlar var. 4 günlük süre içinde buraya gelenin çok mutlu olacağı, hatıraları tekrar canlanacağı günleri göreceğini umut ediyoruz. Rumelilerimizin çok güzel dakikalar geçireceğini umut ederek, sadece hemşerilerimizi değil tüm halkımızı davet ediyor ve yanımızda görmek istiyoruz” dedi.
 
KONSER VE HALK OYUNU ETKİNLİKLERİ

Sunuculuğunu Yusuf Emin’in yaptığı etkinliklerin ilk gününde Berkay Gülsever, Fuat Erenoğlu ve Emirhan Çalışkan konser verirken, Sultanmurad Halk Oyunları gösterisi de sergilendi.

Bugün yapılan resmi açılışın ardından ise Balkan Bando Gösterisi gerçekleştirildi. Saat 17.00’de Halil Eser Konseri, saat 18.30’da Balkan Halk Dansları Gösterisi, saat 19.00’da Serhat Nişli konseri, saat 20.00’de ise Ferhat Bayraktar konseri olacak.

29 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’de Rumeli Yakup’un konseriyle başlayacak etkinliklerde saat 18.00’de Sevim Balkan şarkılarını seslendirecek. Saat 19.00’da Mozaik Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisinin ardından saat 19.30’da ise Rumeli Ekrem konser verecek.

Etkinliklerin son günü olan 30 Ekim Pazar günü ise saat 15.00’de Berkay Gülsever, saat 16.00’da Çiğdem Taştan, saat 17.00’de Furkan Albayrak konser verecek. Saat 18.00’de Mübadele Derneği Aheng Sanat Topluluğu gösterisi gerçekleştirilecek. Saat 18.30’da Samet Güneş, saat 19.30’da İlire İsmail, saat 20.30’da ise Suzan Kardeş konseriyle etkinlikler sona erecek.


Kaynak:paşavizyon
http://www.pasavizyon.com/rumeli-balkan-ve-trakya-gunleri#.Y2toHHZBw2w
 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın