• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Rumeli-Balkan-Dernekleri-Federasyonu-957187054375801/
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Rumeli Balkan Trakya Günleri Davet & Basın Bildirisi

Rumeli Balkan Trakya Günleri Davet & Basın Bildirisi


Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Basın Bildirisi
 
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu; Rumeli ve Balkan Derneklerinin uzun süreden beri yaptıkları çalışmalar neticesinde, Rumeli-Balkan camiasının sorunlarına daha etkili çözümler üretebilmek ve daha köklü bir şekilde yaklaşabilmek için ortak hareket edilmesi düşüncesiyle 2006 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Birlikten kuvvet doğar özdeyişi ışığında Mustafa Kemal ATATÜRK'ün "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" felsefesi ve Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmezliğinin çimentosu olma kararlılığı ile bu güzel birlikteliği, siyaset, bürokrasi, ekonomik ve sosyal hayatta daha ileriye taşımak, tüm kesimlerle kucaklaşıp kaynaşmak Rumeli Balkan Türkleri Federasyon ve Derneklerinin vazgeçilmez idealidir.
 
Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle komşuları ile güven esasına dayalı bir işbirliğinin, hem yurdumuz hem de ilgi alanımız olan Balkanların güven ve istikrarına ve ekonomik gelişmesine olumlu katkıları inkâr edilemez. Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu ve üye Dernekleri; tutarlı, dengeli, yapıcı tavırlarıyla Türkiye'nin Balkanlar politikasına olumlu katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda tarih, kültür ve sanatın en temel mihenk taşlarımızdan biri olduğunun bilincinde olarak 9 – 15 Ekim tarihleri arasında Beylikdüzü etkinlik alanında Rumeli Balkan Trakya Tarih, Kültür ve Sanat günleri yapılmasına karar verilmiştir. Yöresel lezzetlerden, el sanatlarına, Balkan coğrafyasını turistik açıdan tanıtanlardan eğitim kurumlarına, belediyelerden derneklerimize birçok standı ziyaret edip tarihi ve kültürel bir gezi yapma imkânına sahip olunacak bir etkinlik tasarlanmıştır. Her akşam 18.00’dan itibaren Rumeli, Balkanlar ve Trakya müziklerini tanıtacak gruplar ve yerel sanatçılar Beylikdüzü etkinlik alanına gelecek misafirlerin eğlenmelerine katkı sağlayacaktır.
 
Açılış gecemiz olan 9 Ekim akşamı Arif Şentürk ve Ağır Kapı Roman Orkestrası gecemize şenlik katarken, 10 Ekim akşamı Rumeli Orhan Kemal sahne alacaktır. Federasyonumuzun gençlere göstermiş olduğu ilgi ve alakayı sanatsal anlamda da taşımak adına bu müziğe gönül vermiş dört gencimiz: Gizem Sancaklı, Rumeli Yakup, Çiğdem Taştan ve Emirhan Çalışkan 11 Ekim akşamı sahnemizde konuk olacaklar. 12 Ekimde Rumeli müziğinin prensi Rumeli Ekrem, 13 Ekimde ise Türkiye’ye Balkan müziğini sevdiren kişi Suzan Kardeş tanıtım günlerimize renk katacaktır. 14 Ekim’de Serhat Nişli, 17 Ekimde ise Sako Band ile Tarih, kültür ve sanat günlerimiz son bulacaktır.
 
Evlad-ı Fatihan diye adlandırdığımız topraklardan göç eden bizler. Kurucu unsuru olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her daim kültürümüzü ve sanatımızı korumayı başarmış Rumeli, Balkan veya Trakya isimleriyle birlik ve beraberlik içerisinde aynı mozaiğin değişik renkleri olduk. Yolu Balkanlar’dan geçen, gönlü Balkanlar’da olan herkesi 9 – 15 Ekim tarihleri arasında sabah 11.00’dan gece 23.00’a kadar sürecek etkinliğimize davet ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu
Genel Başkanı                                                                                   
Kamuran ATAKAN

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın